Miért éppen Gdansk?
Gdansk Észak-Európa egyik legszebb városa. Idén nyártól Budapestről hetente háromszor közvetlen járattal is elérhető, a menetidő alig másfél óra, ráadásul a városból alig húsz perc vonatozással a Balti-tenger partjára is eljuthatunk. Gdansk és környéke ideális úticél akár egy hosszú hétvégi kiruccanásra is.
Szerintem Gdanskban a hajnali séták a legjobbak. Időutazás sirályvijjogással. Aki a kikapcsolódás és a felfedezés élménye mellett a történelem és az építészet miatt is utazik, annak Gdansk igazi kincsesbánya. A város a Hanza-városok egyik legszebbje, már a főtérről alig akar tovább menni az ember, csak kapkodja a fejét jobbra-balra, annyi szépet lát.
A főtéren álló Neptun-kútnál érdemes indítani a városnéző sétát, rögtön a közelben, az óvárosban áll Európa egyik legnagyobb téglatemploma, a Bazilika Mariacka, aminek a kilátójából a legszebb panoráma nyílik a városra. Ugyan sokat kell mászni a látványért a szűk csigalépcsőkön, de ha felértünk a csúcsra, azonnal azt fogjuk érezni, hogy bőven megérte a befektetett energia.
A Lengyel Királyság idején ez a kikötőváros volt az ország egyik gazdaságilag is legfontosabb és leggazdagabb városa. A városban ma is érezhető az egykori gazdagság és elegancia. Gdansk hosszú ideig a borostyánkereskedelem központja volt. Számos ékszerbolt kínál valódi balti borostyánt, de a legszebbeket a Borostyán Múzeum őrzi. A kiállítás nemcsak esztétikai, de geológiai élmény is.
Gdansk különleges helyet foglal el Európa történelmében, itt kezdődött a második világháború 1939. szeptember 1-jén és ez az a város is, aminek a 90 százaléka egy bombázás miatt elpusztult 1945-ben. Nem véletlen, hogy itt nyitották meg a világ legjobb múzeumai között jegyzett Második Világháború Múzeumát. Gyakran sorba kell állni a bejutásért, ezért érdemes már nyitásra odamenni. Megrázó és elgondolkodtató élményt ad az a két-három óra, amit az ember a falak között tölt. A múzeum nem a megszokott módon mutatja be a 20. század legsötétebb fejezetét, nemcsak lengyel, de közép-európai nézőpontból is.
A város másik látnivalója a Európai Szolidaritás Központ, amely Lech Wałęsa mozgalmának történetén keresztül meséli el, hogyan repedezett meg először a keleti blokk.
Ha valaki a tengerpartra vágyik, egy rövid vonatúttal eljuthat Gdanskból Sopotba. A SKM elővárosi vonat gyakran indul és olcsó, a központi pályaudvarról körülbelül 20-25 perc alatt repít a Balti-tenger partjára. Sopot városa ma is elegáns fürdőhely, megmaradt a századfordulós hangulata, különösen vonzóvá teszi a finom, puha homokos tengerpartja. A víz nem igazán melegszik 20 Celsius fok fölé, a homokban sem égeti meg a lábát az ember még a legforróbb napokon sem. A tengervíz hűsítő, megmártózni, felfrissülni a legjobb benne.
Ha a tengerparton járunk, érdemes végig sétálni a sopoti mólón, ami Európa egyik leghosszabb faépítményű tengerparti sétánya, 512 méter hosszan nyúlik be a Balti-tengerbe. A város jelképének számító móló1827-ben épült, akkor, amikor Sopot a lengyel arisztokrácia és az értelmiség legnépszerűbb üdülőhelye lett. Ha szeretnénk végig sétálni a mólón, április végétől szeptemberig belépődíjat kell fizetnünk érte. Egy felnőttjegy ára 10 zloty (kb. 1000 forint), de van kedvezményes jegy diákoknak, gyerekeknek és családoknak is. A mólóról visszafelé nézve gyönyörű kilátás nyílik a város partjára és a Grand Hotelre. Ha valaki elég bátor, a mólóról is lesétálhat a Balti-tengerbe egy hűsítő csobbanásra a sirályok közé.