Nyomás alatt van a dollár, mivel csökken az Amerikába vetett bizalom. Donald Trump elnök hivatalba lépése óta az amerikai dollár több, mint 10%-ot gyengült a főbb devizákkal szemben, nemrégiben pedig hároméves mélypontot ért el, és évtizedek óta a legrosszabb első féléves teljesítménye felé tart. A vámok, az adócsökkentések és az amerikai jegybankra, a függetlenségére mindig kényes Fed-re (Federal Reserve) nehezedő politikai nyomás gyilkos kombinációja megingatja a befektetők bizalmát a globális tartalékvalutaként funkcionáló dollár iránt. A növekvő kiábrándultságot jól mutatja, hogy a dollár gyengülését az amerikai államkötvények hozamainak emelkedése kíséri. Normális esetben a növekvő hozamok vonzzák a tőkét, erősítve a dollárt. Az ellentétes mozgás azonban arra utal, hogy a befektetők külföldre csoportosítják át tőkéjüket. A Bank of America elemzése megállapította, hogy a nemzetközi alapkezelők ma jobban alulsúlyozzák a dollárt, mint az elmúlt 20 évben bármikor. A befektetők más biztonságos menedékek felé mozdulnak el, mint például a svájci frank, a japán jen és az arany. Utóbbi nemesfém árfolyama az idei első félévben 30%-os emelkedéssel történelmi rekordot ért el és megelőzte az eurót, a második legnagyobb globális tartalékeszközt a dollár után (amely a globális valutatartalékok 58%-át teszi ki).
A globális befektetési óra továbbra is recessziós fázisban van. A globális inflációs kép továbbra is támogató, de a növekedési kilátások világszerte gyengék. Ha a közel-keleti geopolitikai feszültség és a nyomában járó júniusi, hordónként 75 dolláros olajár-csúcs még egy ideig velünk marad, a globális gazdaságot eluralhatja a stagfláció (alacsony növekedés, magas inflációval). De az olajár sokkok általában rövid életűek.
A gazdasági ciklus ugyanakkor az egyes jelentősebb régiókban eltérően alakul. Az Egyesült Államokban stagflációs a környezet, mivel a gazdasági aktivitás lassul (a legutolsó GDP adatok 0,5%-os csökkenést jeleztek), az ingatlanpiac szenved, de az ipari vagy kiskereskedelmi szektor sem igazán erős. A munkaerőpiac gyengül, és az elkövetkező hónapokban a vámokkal kapcsolatos költségek megjelenhetnek a vásárlóknál. Az euróövezetben és Kínában a befektetési óra már jóideje recessziós fázisban van. Az euróövezet GDP-növekedése ugyan erős volt az első negyedévben, de ez elsősorban a vámok miatt előrehozott exportnak volt betudható. A kontinentális gazdaság negyedét kitevő feldolgozóipar a geopolitikai okból megugrott olajáraktól szenved, miközben az infláció már nem jelent igazán kockázatot: a munkaerőpiac erős (az Eurostat által publikált munkanélküliségi ráta történelmi mélyponton, 6% alatt van). Az amerikai vámháború célkeresztjében álló Kínában is lassult a gyárak termelése, igaz, a lakossági fogyasztás a vártnál erősebbnek bizonyult. A kínai iparvállalatok profitja a Kínai Statisztikai Hivatal adatai szerint idén májusban 9,1%-kal zuhant az egy évvel korábbihoz képest, ami jól mutatja, hogy Peking gazdaságélénkítő erőfeszítései nem elégségesek a vállalatok jövedelmezőségének növelésében. Ez a legnagyobb havi visszaesést jelentette tavaly október óta.
A globális befektetési óra továbbra is recessziós fázisban jár: világszerte gyengék a növekedési kilátások, miközben az infláció mérséklődött, de a háttérben továbbra is fennálló kockázatok nehezítik a befektetési döntéseket. A közel-keleti feszültségek és a 75 dollár körül tetőző olajárak a stagfláció rémét vetítik előre, de fontos látni, hogy az olajár-sokkok általában nem tartanak sokáig.
Az Egyesült Államokban a gazdasági aktivitás lassul, a legutóbbi GDP-adatok csökkenést mutatnak, az ingatlanpiac és a kiskereskedelem gyengélkedik, a munkaerőpiac is kezd gyengülni. Az euróövezet recessziós fázisban van, bár az első negyedév erős exportadatai átmeneti fellendülést hoztak. Kínában is lassul a gyárak termelése, az ipari profitok visszaestek, a gazdaságélénkítés nem hozott áttörést.
Ebben a bizonytalan környezetben sokan keresnek stabil, óvatos befektetési lehetőséget, amely képes átvészelni a gazdasági hullámzásokat, és közben mégis biztosíthat mérsékelt hozamot. Az Alfa Konzervatív Vegyes Eszközalap pontosan erre lett kitalálva:
A nyugodtabb befektetési környezetet keresők számára az Alfa Konzervatív Vegyes Eszközalap ideális választás lehet a következő hónapok kihívásokkal teli piacain.
A gazdaságilag fejlettebb országokba júniusban – kötvénypiaci szemmel nézve „végre” – megérkeztek a régóta sejtett-várt, gyenge gazdaságra utaló adatok. Amerikában a Kereskedelmi Minisztérium felmérése szerint a fogyasztói kiadások 0,1%-kal csökkentek májusban (jelentős volt a megtorpanás az autóvásárlásoknál), ahogy a lakosság jövedelme csökken, félelme pedig a vámok miatt áremelkedéstől nő. A munkaerőpiac ugyan egyelőre stabil havi adatokat közöl, a jövőben itt is romlás várható, ami arra ösztönözheti az amerikai jegybank tisztviselőit, hogy az év későbbi szakaszában kamatot csökkentsenek. A piacok mindenesetre már a mainál jóval alacsonyabb Fed Funds kamatsávot borítékolnak: az év végére többségük (a Goldman Sachs befektetési bankkal az élen) már nem a korábban becsült egy, hanem három, egyenként 0,25 százalékpontos dollár kamat csökkentést vár szeptemberben, októberben és decemberben a vámhatások és a munkaerőpiac gyengeségének ellensúlyozására.
Míg a Fed a tengerentúli gazdaság stimulálása érdekében csökkenti a kamatokat, a feltörekvő piaci központi bankok – a tavaly széles körben végrehajtott kamatcsökkentések után – inkább lassítják a tempót, vagy egyenesen leállítják a vágásokat az inflációs dinamika változásaira és a megújuló piaci bizonytalanságokra reagálva. Jó példa erre Magyarország, ahol az MNB tavaly ősz óta nem változtatott a 6,5%-os irányadó alapkamaton, az inflációs veszélyekre hivatkozva. A fejlett országokhoz képest magas kamatkülönbözet és a feltörekvő piacok szilárd fundamentumai együttesen jelentős támogatást nyújtanak az eszközcsoportnak.
Az irányadó S&P 500 amerikai tőzsdeindex június végén minden idők legmagasabb szintjén zárt, visszatérve az április eleji mélypontról (ahol az év elejéhez képest közel 18%-os mínuszban volt). Az index erősen ingadozott a Fehér Ház vámügyi döntései és a Kína, az Egyesült Királyság, valamint más kulcsfontosságú kereskedelmi partnerekkel – például Kanada, az EU, Tajvan, Japán és India – folytatott tárgyalások miatt.
Ugyanakkor szakértők szerint a piacok jelenleg nagyon naiv módon látják, mi is történik a kereskedelmi fronton: komoly lehet a kockázata annak, hogy a kereskedelmi tárgyalások elhúzódnak vagy egyenesen kudarcot vallanak. Gyengülő gazdaság, csökkenő vállalati eredmény kilátások, és ugyanakkor tőzsdei rekord: a helyzet ellentmondásos, a korrekció valószínűsége egyre nő. Indokolt az óvatosság.
A recesszió továbbra sem jó a nyersanyagpiacoknak. Egyedül az olaj világpiaci árában volt némi izgalom. Először június elején drágult a „fekete arany” az amerikai-kínai kereskedelmi tárgyalások miatt a befektetők abbéli reményét kifejezve, hogy a megállapodás fellendítheti a globális gazdasági kilátásokat, és ezáltal fellendítheti a legfontosabb energiahordozó keresletét. Majd az Izrael és Irán közötti háborús cselekmények borzolták a befektetők kedélyeit (a világ olajtartalékainak közel fele a Közel-Keleten található). A geopolitikai feszültség csökkenésének hatására azonban az olajár gyorsan korrigált annak ellenére is, hogy a gyengülő amerikai dollár is támogatja a kurzust. Még az arany sem hozta a szokásos formáját: a biztonságos menedéknek és értékmegőrzőnek tekintett nemesfém ugyanis a bizonytalan és feszült háborús helyzet ellenére sem tudott újabb csúcsra drágulni. Ez azt mutatja, hogy az arany iránti vételi kedv csökken, a befektetők pozícionáltsága magas.
Érdemes volt figyelni a gazdasági folyamatokat (valamint hírlevelünket) és a befektetéseket több deviza között felosztani: ahogy jósoltuk, a dollár tovább folytatta gyengülését mind az euróval, mind a forinttal szemben. Az uniós közös pénz és a magyar nemzeti valuta is közel 15 százalékkal értékelődött fel a dollárral szemben az idei első félévben, a trend ráadásul folytatódhat. Az okokról már írtunk: a pozícionáltság, a hozamgörbék meredeksége, és az USA-ból a bizalomvesztés és a csökkenő kamatok miatt kiáramló tőke továbbra is fontos mozgatórugó.
Ezzel szemben a forint árfolyama stabil maradhat, várhatóan 390 és 410 forint közötti euró árfolyammal. A hazai gazdasági kormányzatnak a növekvő inflációs kockázat és a magyar gazdaság imázsa miatt sem lehet érdeke a nemzeti valuta leértékelődése. A Magyar Nemzeti Bank az új elnöksége alatt sem csökkentette az irányadó rátát, a nemzetközi viszonylatban is jelentős kamatfelár pedig jelentős támaszt nyújt az árfolyamnak.
Jegybanki alapkamatok
2025.07.09.
Devizaárfolyamok (MNB)
2025.07.09.
Deviza
EUR/HUF
USD/HUF
Árfolyam
400,4
341,88
Változás (elmúlt 12 hónap)
2,94%
5%