Befektetési hírlevél
2025. április

Dokumentumok letöltése

Fókuszban: Donald Trump, a „vám-pír”

A szurkolók, a riválisok és végső soron az Egyesült Államok meggyengítésével erősíti magát, ezért kicsit olyan, mint egy mesebeli vámpír – hasonlítják többen is Donald Trump régi-új amerikai elnököt a vérivó, mitikus figurához. Sokak szerint most is valami hasonlót tett, amikor április elején agresszív és nagy horderejű „viszonossági vámpolitikáról” szóló intézkedést írt alá a Fehér Házban. Trump terve 10%-os alapvámot határoz meg, azonban számos országra ennél magasabb tarifát szab ki: jelen hírlevél elkészítésének időpontjában Kínára például 145%-ot, az Európai Unióra 20%-ot, Vietnamra 46%-ot és Tajvanra 32%-ot.
Az intézkedés az amerikai elnök szerint válaszlépés azokra a vámtételekre, amelyeket szerinte más országok szabnak ki az Egyesült Államokra – igaz, azt sem a közgazdászok, sem az üzleti élet képviselői nem igazán tudják, Trump ez utóbbiakat mi alapján számolta ki. Szerinte az EU például 39%-ot ró ki az Amerikából érkező importra. Donald Tusk lengyel kormányfő súlyos és kellemetlen csapásnak nevezte a „büntetővámokat”, mert az legközelebbi szövetségesétől érkezik és költsége elérheti a GDP 0,4%-át. Thaiföldön ennél is nagyobb mértékben, 1 százalékponttal csökkenhet a gazdaság idénre 2,6%-osra becsült bővülése. A tőzsdék mindenesetre azonnali jelentős eséssel reagáltak a vártnál is rosszabb hírekre.

Befektetési óra

A recesszió irányába mozdult el a korábbi fellendülésről a globális befektetési ciklus, ami elsősorban a kötvény befektetések számára lehet kecsegtető. A VIG Alapkezelő előrejelző modellje alapján ugyanakkor a regionális mutatók továbbra is nagy eltérést mutatnak.

Az USA gazdasági állapota a korábbiaknál nagyobb hatást gyakorol a tőkepiacokra. A kereskedelmi háború kockázatai folyamatosan erősek, miközben a fokozott politikai bizonytalanság továbbra is meghatározó tényező. Mindezek már megmutatkoznak az Egyesült Államok makrogazdasági indikátoraiban is: a fogyasztói és üzleti bizalom egyaránt gyengül, a lakosság várakozásai 12 éves mélyponton álltak március végén. Elkerülhetetlen, hogy idővel ezek a gyenge adatok megjelenjenek más gazdasági statisztikákban is. Küszöbön a stagfláció: a vámemelések miatt az infláció a vártnál magasabb, a gazdasági növekedés alacsonyabb lehet.

Európában jobb lenne a helyzet, de mégsem az: a támogatóbb fiskális politika (azaz a nagyobb hajlandóság az irányadó jegybanki kamat csökkentésére, ami az olcsóbb hitelekkel segít felpörgetni a gazdaságot) optimizmussal töltené el a befektetőket, ha a hagyományosan erős autóipart nem veszélyeztetnék az új amerikai vámok. A recesszióba hajló kilátások jókora kihívást jelentenek az elmúlt hónapokban a tengerentúlinál sokkal jobban teljesítő európai részvénypiacoknak. Kína pedig vitathatatlanul a legfőbb célpont az amerikai elnök kereskedelmi háborújában: a világ második legnagyobb gazdasága már most is nehézségekkel küzd. A növekedés drámaian lelassult az elmúlt években, nagyon magas a fiatalok munkanélkülisége és sok az alacsony fizetésű munkavállaló.

A hónap ZENitjén: Alfa Arany Fókuszú Árupiaci Eszközalap

Aranyban az érték: az Alfa Arany Fókuszú Árupiaci Eszközalap szerepe a bizonytalan időkben

Az arany árfolyama történelmi csúcsra emelkedett – és nem véletlenül. A világgazdasági és geopolitikai helyzet egyre kiszámíthatatlanabb: háborús konfliktusok, globális feszültségek, inflációs nyomás, a kamatkörnyezet és a részvénypiacok vámok bevezetése miatti bizonytalansága mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a befektetők biztonságos menedéket keresnek. Az arany – mint évezredek óta elismert értékőrző eszköz – újra a figyelem középpontjába került, sokak szerint pedig az új „menekülődevizává” vált.

Az Alfa Arany Fókuszú Árupiaci Eszközalap olyan befektetők számára kínál megoldást, akik egyrészt szeretnének részesedni az aranypiac teljesítményéből, ugyanakkor professzionálisan kezelt, diverzifikált formában kívánják ezt megtenni. Az eszközalap elsősorban aranyhoz kötött eszközöket tart, így közvetetten követi a nemesfém árfolyammozgását, miközben lehetőséget kínál a portfóliók kiegészítésére egy eddig inflációállónak bizonyult komponenssel.

Az arany nemcsak válság idején, hanem hosszabb távon is fontos szereplője lehet egy kiegyensúlyozott portfóliónak. Árfolyama jellemzően akkor emelkedik, amikor más eszközosztályok – például részvények vagy kötvények – gyengélkednek, így védelmet nyújthat a túlzott kockázattól.

Most van itt az idő, hogy az aranyat ne csak történelmi értékként, hanem jövőbiztos befektetésként is átgondoljuk. Az Alfa Arany Fókuszú Eszközalap pedig éppen ehhez kínál professzionális és elérhető megoldást.

Kötvénypiacot érintő hírek

Az amerikai kormányzat által okozott bizonytalanság várhatóan negatívan hat az USA és a globális gazdaság teljesítményére, ami előbb-utóbb az irányadó kamatok csökkenésére késztetheti a világ vezető jegybankjait. Ez pedig kedvező a kötvénypiaci befektetések számára. Amerikában Donald Trump elnök egyértelműen üzente a Federal Reserve elnökének, hogy „sokkal jobban járna, ha csökkentené a kamatokat”. Jerome Powell, a Fed elnöke ugyanakkor (mint egyébként Varga Mihály, az MNB új elnöke is) egyelőre kivárt, és márciusban nem nyúlt a kamatokhoz. A Fed-elnök szerint a Trump-kormányzat kezdeti politikája, beleértve a kiterjedt importvámokat, úgy tűnik, a lassabb növekedés és legalább átmenetileg magasabb infláció felé billentette az Egyesült Államok gazdaságát. A jegybank pedig csak akkor pörgeti fel a gazdaságot a hitelek olcsóbbá tételével, ha nem látja veszélyét a megugró árszínvonalnak. Idén ugyanakkor két további kamatcsökkentéssel számolnak a befektetők: a kormányzat minden bizonynyal olcsóbb hitelekkel támogatja majd a gazdaságot.

Az eurózóna ebből a szempontból jobban áll: márciusban az infláció a vártnál jobban, 2,4%-ra csökkent (Franciaországban mindössze 0,9%-kal nőttek egy év alatt az árak), ez pedig erősíti a piaci spekulációkat, miszerint az Európai Központi Bank (EKB) már áprilisban folytathatja a kamatcsökkentést. A közép-kelet-európai regionális kötvénypiac is vonzó célpont lehet: a nyugathoz viszonyított hozamfelárak nőttek, miközben egy esetleges orosz-ukrán tűzszünet, valamint az alacsonyabb nyersanyagárak felértékelhetik a helyi állampapírokat.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG Fejlett Piaci Államkötvény eszközalapok
  • VIG Globális Feltörekvő Piaci Kötvény Pro Eszközalap

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG MoneyMaxx Feltörekvő Piaci Total Return eszközalapok
  • VIG Maraton ESG Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Alfa Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Panoráma Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok
  • VIG BondMaxx Total Return Kötvény eszközalapok

Részvénypiacot érintő hírek

Az inkább csak semleges kilátású tőzsdei befektetések közül továbbra is a közép-európai régió rendelkezik a legjobb kilátásokkal. A magyar vagy éppen a lengyel tőzsdei részvények még mindig olcsónak számítanak: a régiós cégek átlagos árfolyama az egy részvényre eső vállalati nyereség (P/E) 7-szerese, míg a fejlődő piaci átlag 12-szeres, az euróövezetben 14-szeres, a Wall Streeten pedig több, mint 20-szoros. Az év eleje óta ugyanakkor elindult egyfajta kiegyenlítődés: az első 3 hónapban az amerikai S&P 500 index 10%-ot esett, míg a frankfurti börze közel ugyanennyivel emelkedett. A varsói és a budapesti részvényindexek ennél is többel emelkedtek, a régiós vállalatok eredményessége pedig javul, és a geopolitikai kilátások is jobbak.

A globális részvénypiac kilátásai ugyanakkor már nem olyan rózsásak: ha a kölcsönös vámintézkedések megvalósulnak, könnyen medvepiac alakulhat ki. A makrogazdasági környezet már nem támogató a tőzsdéknek (mind a lakossági, mind az üzleti bizalmi indexek romló kilátásokat mutatnak, ám a vállalati eredmények és ezzel a részvény árfolyamok csökkenését vetítik előre). Igaz, a túlzott pesszimizmus rövidtávon az árfolyamok átmeneti felpattanását eredményezheti. A túlértékelt amerikai technológiai óriáscégek árfolyama korrigál (a Tesla például Elon Musk vitatható politikai szerepvállalása miatt is az év eleje óta harmadával értékelődött le), míg a nagy kapitalizációjú, értékalapú részvények felülteljesítenek – ez utóbbi a nem amerikai részvénypiacokat támogatja.

Érintett eszközalapok elsősorban:

  • VIG MegaTrend Részvény eszközalapok
  • VIG Opportunity Fejlett Piaci Részvény eszközalapok
  • VIG Közép-Európai Részvény eszközalapok

További érintett eszközalapok
(részbeni kötvény kitettségük miatt):

  • VIG Maraton ESG Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Tempo Alapok Alapja eszközalapok

Alternatív befektetéseket érintő hírek

Az arany ára történelmi csúcsra szökött – ahogy a világgazdaság reagál – Donald Trump amerikai elnök újonnan bejelentett vámintézkedéseire. A kereskedelmi feszültségek és a pénzügyi piacok megnövekedett ingadozásai felértékelték a biztonságos menedéknek tartott nemesfémet, amelynek ára unciánként (31,1 g) 3.200 dollárra nőtt. Ez év eleje óta 20%-os a felértékelődés, az elektromos hálózatok alapanyagának számító réz pedig ennél is jobban, 25%-kal értékelődött fel dollárban számolva.

A többi fontos nyersanyag ára viszont a recessziós félelmek erősödésével esett (a legfontosabbnak számító olajé például az első negyedévben 10%-kal). Továbbra sem egyértelmű, hogy a vámintézkedések jelentősebb gazdasági visszaesést okoznak-e az Egyesült Államokban. Amennyiben ez bekövetkezik, a nyersanyagpiaci szektor további leminősítésre kerülhet.

Érintett eszközalapok:

  • VIG Panoráma Abszolút Hozamú eszközalapok
  • VIG Arany eszközalapok
  • Alfa Arany Fókuszú Árupiaci eszközalapok

Devizapiacot érintő hírek

Túlvásároltnak, így túlértékeltnek tűnik a forint, mint ahogy a többi régiós deviza is, ezért érdemes lehet a megtakarításokat deviza alapon is diverzifikálni. Az MNB kamatemelési kilátásainak hiánya, az unortodox kormányzati politika visszatérése, az amerikai vámkockázatok és az orosz-ukrán béketárgyalások körüli növekvő bizonytalanság, a külföldi befektetők viszonylag hosszú forint-pozíciója és a forint-spekuláció vonzó belépési árfolyamszintjei mind a nemzeti valuta gyengülése irányába mutatnak egy olyan időszakban, amikor amúgy is a kockázatcsökkentés lehet világszerte napirenden. A forint mellett elsősorban euró alapú befektetéseket is érdemes lehet tartani: a félelem, hogy Donald Trump kiszámíthatatlan és gyakran irracionálisnak tűnő döntései komoly károkat okoznak Amerikának, a dollár gyengüléséhez vezethet. A legtöbb nemzetközi befektető legalábbis már erre tesz téteket, miközben a dollár kurzus március végére gyakorlatilag lenullázta azt a nyereségét az euróval szemben, amit a Trump megválasztását övező, első optimizmus hozott össze.

Érintett eszközalapok:

  • Euróban és dollárban nyilvántartott biztosítási módozatok eszközalapjai
  • Forintban nyilvántartott biztosítási módozatok azon eszközalapjai, melyeknek fókusza a nemzetközi pénz-és tőkepiac

Hasznos tudnivalók

Jegybanki alapkamatok
2025.04.14.

Magyar Nemzeti Bank (MNB, Magyarország)
6,50 %
Európai Központi Bank (ECB, Európai Unió)
2,50 %
Federal Reserve (FED, Egyesült Államok)
4,25 – 4,50%

Devizaárfolyamok (MNB)
2025.04.14.

Deviza

EUR/HUF

USD/HUF

Árfolyam

409,99

361,09

Változás (elmúlt 12 hónap)

2,54%

1,83%

Dokumentumok letöltése


Amennyiben korábbi hírleveinkre kíváncsi, kattintson az alábbi gombra!

Korábbi hírlevelek